Blog

Jak się zapisać na oddział dzienny rehabilitacji ogólnoustrojowej?

W tym artykule chcemy przedstawić Państwu krótki poradnik, o tym w jaki sposób zapisać się do naszej przychodni w ramach oddziału dziennego rehabilitacji ogólnoustrojowej.

Co to jest oddział dzienny?

Oddział dzienny rehabilitacji to działający w ramach NFZ system świadczeń, polegający na tym, że pacjent przychodzi na zajęcia usprawniające / fizjoterapię, przez 3-4 tygodnie. Codziennie. W określonych godzinach. Zwykle ten typ terapii rekomendowany jest pacjentom z poważniejszymi problemami. Długi czas terapii może być wyzwaniem organizacyjnym, nie każdy ma czas i możliwości przychodzić codziennie przez 4 tygodnie na fizjoterapię. Jeżeli obawiasz się, że to dla Ciebie za długo zapraszamy na fizjoterapię ambulatoryjną w ramach ambulatorium.

Co zrobić, żeby w ogóle zacząć?

  1. Skierowanie

W przypadku oddziału dziennego jest to SKIEROWANIE DO OŚRODKA/ODDZIAŁU POBYTU DZIENNEGO REHABILITACJI OGÓLNOUSTROJOWEJ.

Zobacz wzór skierowania:

Najczęstszą sytuacją, kiedy musimy odesłać pacjenta do lekarza z prośbą o poprawę skierowania jest przyniesienie SKIEROWANIA DO PORADNI SPECJALISTYCZNEJ = TAKIEGO NIE MOŻEMY PRZYJĄĆ.

Poradnia specjalistyczna rehabilitacji to poradnia lekarza rehabilitacji, nie przychodnia fizjoterapeutyczna, dlatego skierowań z takim nagłówkiem nie przyjmujemy.

Jaki lekarz może wystawić skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne

  • Lekarz z oddziału: urazowo-ortopedycznego, chirurgicznego, neurochirurgicznego, neurologicznego, reumatologicznego, chorób wewnętrznych, onkologicznego, urologicznego pediatrii, endokrynologii dziecięcej, diabetologii dziecięcej, ginekologicznego, rehabilitacji ogólnoustrojowej, neurologicznej, pulmonologicznej, kardiologicznej.
  • Dzieci z rozpoznaniem wad postawy (skolioza, kolana koślawe/szpotawe) mogą dostać skierowanie jedynie od lekarza specjalisty, tj. pediatry. Tu uwaga: W naszej przychodni na NFZ przyjmujemy dzieci od 7 roku życia.
  • Lekarz rodzinny może wystawić skierowanie w przypadku zaostrzenia choroby przewlekłej.  Lekarz rodzinny musi dopisać wówczas “zaostrzenie choroby przewlekłej” na skierowaniu.

Złożenie skierowania w przychodni i wybór terminu

Uzyskawszy skierowanie od lekarza, najlepiej jak najszybciej złożyć je w naszej przychodni. Obecnie nie obowiązuje rejonizacja, dlatego pacjent ma pełny wybór, do jakiego podmiotu chce się zgłosić.

Skierowanie należy złożyć osobiście.

Rejestracja wybiera dogodny i możliwie najszybszy termin rehabilitacji w porozumieniu z Państwem.

Przy składaniu skierowania proszeni są Państwo także o wypełnienie deklaracji RODO oraz formularza medycznego, dotyczącego ogólnego stanu zdrowia.

Aby usprawnić proces zapisywania się, możecie pobrać poniższe dokumenty i wypełnione przynieść razem ze skierowaniem:

Pod wskazanym linkiem możecie Państwo sprawdzić, jaka aktualnie kolejka obowiązuje z naszej przychodni na fizjoterapię ambulatoryjną:

Informator o Terminach Leczenia (nfz.gov.pl)

Prosimy zwrócić uwagę, że pierwszy wolny termin może nie być dostępny w godzinach, które akurat państwu pasują.

Turnus rehabilitacyjny w oddziale dziennym poprzedzony jest każdorazowo wizytą u lekarza specjalisty w naszej przychodni, który kwalifikuje pacjenta na fizjoterapię i ustala konkretne zabiegi. Po złożeniu skierowania w rejestracji i zapisaniu się na konkretny termin zabiegów, ustalany jest także termin wizyty lekarskiej.

2. Przebieg fizjoterapii

Fizjoterapia w ramach oddziału dziennego trwa od 15 do 30 dni zabiegowych.

Pierwszego dnia turnusu zgłaszają się Państwo do rejestracji, w celu “zgłoszenia” obecności i sprawdzenia, czy wszystkie dokumenty się zgadzają. Rejestracja udzieli Państwu także informacji, gdzie znajdują się szatnie oraz gdzie spotkają się Państwo z fizjoterapeutą.

Następnie udają się Państwo do szatni gdzie można przebrać się a wszystkie rzeczy zostawić w szafce zamykanej na klucz. Kluczyki zabierają Państwo ze sobą na zabiegi.

Pacjenci zakwalifikowani przez lekarza do terapii indywidualnej odbywają te zabiegi co drugi dzień. Pacjenci, którzy zakwalifikowani zostali do ćwiczeń, odbywają te zabiegi codziennie.

Na pierwszej terapii indywidualnej fizjoterapeuta przeprowadza wywiad i badanie fizjoterapeutyczne. Razem z pacjentem ustala plan fizjoterapii i cele, jakie będą realizowane w trakcie całego turnusu. Codziennie przychodzą Państwo na tą samą godzinę. O potrzebie zmiany godziny lub ewentualnych nieobecnościach w trakcie turnusu prosimy powiadamiać  bezpośrednio terapeutę prowadzącego.

Ważne!

Nie można odbywać fizjoterapii / rehabilitacji w dwóch różnych przychodniach, niezależnie od zakresu, czyli w ramach fizjoterapii ambulatoryjnej, domowej czy oddziału dziennego.