Blog

Rehabilitacja po udarze mózgu

Adres

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach: 7–19 do
przychodni FIZJOPUNKT

Ostrobramska 101, Warszawa

Telefon

Jeśli masz pytania lub chcesz umówić się na wizytę zadzwoń pod numer telefonu:

665 030 702

22 465 66 63

Email

Możesz też wysłać nam wiadomość email, na pewno skontaktujemy się z Tobą:

rejestracja@fizjopunkt.pl

Udar mózgu to szereg objawów neurologicznych, które powstały na skutek nagłego zatrzymania dopływu krwi do mózgu. Dochodzi do tego wówczas, gdy duża tętnica, która doprowadza krew do mózgu lub też mała tętniczka wewnątrz mózgowa zamknie się, zawęży lub pęknie i nie doprowadzi krwi z tlenem oraz substancjami odżywczymi do konkretnego obszaru mózgu. Jeśli tętniczka zamknie się lub zwęży, wówczas dochodzi do udaru niedokrwiennego, czyli zawału mózgu. W innym wypadku może dojść do pęknięcia tętniczki skutkiem, czego jest rozlew krwi w konkretnym obszarze mózgu. Wówczas mowa jest już o udarze krwotocznym (krwotoku mózgowym), który potocznie nazywany jest „wylewem”. Czynnikami ryzyka udaru mózgu są: czynniki zmodyfikowane (te, na które mamy wpływ i możemy je zmienić, np. zmiana stylu życia) oraz czynniki ryzyka niemodyfikowalne (nie da się ich zmienić i nie ma na nie wpływu, np. wiek powyżej 65 roku życia, płeć męska, uwarunkowania etniczne, czynniki genetyczne itp.). Głównymi objawami udaru mózgu są: wykrzywienie twarzy (jedna strona) oraz charakterystyczne opuszczenie kącika ust, nagłe zaburzenia mowy, nagłe zaburzenia czucia po jednej stronie ciała, nagłe zawroty głowy oraz nagłe zaburzenia mowy. W łagodzeniu skutków powstałych niedowładów istotna jest rehabilitacja poudarowa, która powinna zostać wdrożona jak najwcześniej. Dzieli się ona na trzy okresy: czas profilaktyki funkcjonalnej (gdy pacjent przebywa w szpitalu na oddziale neurologicznym), etap rekonwalescencji (okres powolnego i systematycznego powrotu funkcji), ostatni etap adaptacji, który trwa od 12–24 miesięcy do nawet 5 lat. Wówczas pacjent korzysta z rehabilitacji środowiskowej.

Rehabilitacja po udarze mózgu polega między innymi na bardzo szybkiej pionizacji, zapobieganiu odleżynom, przykurczom, a także terapii logopedycznej.

Szukasz rehabilitacji po udarze mózgu w Warszawie? Jesteś w dobrym miejscu! Od kilkunastu lat specjalizujemy się w fizjoterapii, ukończyliśmy studia podyplomowe Proprioceptive Neuromuscular Facilitation Vallejo w Kalifornii. Mamy duże doświadczenie w usprawnianiu pacjentów ortopedycznych i neurologicznych, w tym osób po udarze mózgu. Zapraszamy serdecznie do kontaktu. Masz pytania? Zadzwoń!