Blog

Rehabilitacja po Covid-19. Warto wiedzieć!

Coraz częściej wśród ozdrowieńców zauważane jest zjawisko tzw. „long Covid”. Terminem tym opisywane są długotrwałe objawy zakażenia koronawirusem, które mogą utrzymywać się miesiącami, a nawet latami.

Takie objawy mogą pojawić się zarówno u pacjentów, którzy w trakcie choroby wymagali hospitalizacji, jak i osób, które zakażenie przeszły łagodnie lub bezobjawowo. Objawy „long Covid” mogą dotyczyć od jednej trzeciej do nawet połowy „cowidowców”. Głównym problemem utrudniającym codzienne funkcjonowanie jest uporczywe, przewlekłe zmęczenie, duszności, nieustępujący kaszel, bóle stawów, bóle mięśni, problemy ze słuchem i wzrokiem, bóle głowy, utrata węchu i smaku, a nawet uszkodzenie serca, płuc, nerek i jelit. Niektórzy chorzy dotychczas zgłaszali problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym stany lękowe, trudności ze skupieniem, natrętne myśli, a nawet depresję. Eksperci wskazują, że pacjenci, którzy wyleczyli się z ostrego zapalenia płuc wywołanego przez COVID-19, będą potrzebować wsparcia zdrowotnego specjalistów min. fizjoterapeutów, którzy pomogą złagodzić konsekwencje choroby. Według statystyk nawet u ponad 80% pacjentów dochodzi do zmian w tkance płucnej, np. zmian typu matowa szyba, zgrubienie naczyń, rozstrzenia oskrzeli, wysięku opłucnowego. Nie wiadomo jeszcze, czy COVID-19 pozostawi trwałe uszkodzenie płuc, a jeśli tak, to w jakim stopniu będzie to wpływać na codzienne funkcjonowanie. Dzięki intensywnym badaniami wiemy już że warto zadbać o rehabilitację pod Covid-19. Problemy z wydolnością oddechową są najbardziej widoczne u osób, które przebywały na oddziałach intensywnej terapii (OIT). Jednakże mogą mieć je również ozdrowieńcy, którzy przeszli chorobę lekko.

zdrowie-po-covid

Jak wygląda fizjoterapia po COVID 19

Badania oceniające wpływ fizjoterapii (jej rodzajów) na pacjentów w trakcie choroby COVID 19 i po jej zakończeniu trwają odkąd choroba się pojawiła. Obecnie wiemy że ćwiczenia oddechowe są niezwykle ważne i skuteczne w rehabilitacji oddechowej ozdrowieńców Covid-19. Program rehabilitacji oddechowej opiera się głównie na treningu fizycznym aerobowym i/lub oporowym. Udowodniono, że ćwiczenia te zmniejszają negatywny wpływ długotrwałego, siedzącego trybu życia i braku aktywności w trakcie hospitalizacji. Ponadto rehabilitacja oddechowa zwiększa wydolność wysiłkową, siłę mięśni i jakość życia związaną ze zdrowiem. Korzyści wynikające z ćwiczeń oddechowych, to również poprawa tolerancji wysiłku u pacjentów z przewlekłymi chorobami płuc, zmniejszenie długości pobytu w szpitalu, poprawa jakości życia związana ze zdrowiem, poprawa funkcji mięśni oddechowych, złagodzenie duszności, lęku i depresji związanej z chorobą oraz wzmocnienie funkcji mięśni szkieletowych. Niestety Covid-19 wywarł ogromny wpływ na system opieki zdrowotnej na całym świecie. Aby ozdrowieńcy mogli w pełni wrócić do zdrowia, codziennego życia, sportu i pasji, potrzebują wsparcia profesjonalnego fizjoterapeuty i skutecznej rehabilitacji po Covid-19.

Rehabilitacja po Covidzie w FizjoPunkt!

Rehabilitacja po Covid-19 ma ogromny wpływ na eliminowanie powikłań choroby, na co zwraca szczególną uwagę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Osoby, które mają za sobą chorobę Covid-19 (zarówno lekki, jak i ciężki przebieg) mogą obserwować u siebie niepokojące objawy nawet po miesiącu od zachorowania. „Zespół postcovidowy” lub „long Covid” dotyczy coraz większej grupy osób bez względu na płeć, wiek i stan zdrowia. Nie warto tego bagatelizować! Znacznie zmniejszona wydolność oddechowa, problemy z oddychaniem, duszności, czy przewlekłe zmęczenie świadczą o tym, że koronawirus atakował układ krążeniowo-oddechowy osoby chorej. Istnieje wiele sytuacji, w których pacjenci skarżą się, iż wykonywanie podstawowych czynności wymaga od nich o wiele więcej wysiłku, niż przed chorobą. Obecne zalecania wskazuję na dużą potrzebę fizjoterapii dla ozdrowieńców, wykonywanie odpowiednich programów ćwiczeń, które łagodzą dyskomfort oddechowy i poprawiają wydolność. Rehabilitacja po Covidzie jest bardzo ważna.

Szukasz sprawdzonych fizjoterapeutów, którzy przeprowadzają skuteczną rehabilitację po Covidzie? Sprawdź FizjoPunkt! Specjalizujemy się w fizjoterapii i rehabilitacji, mamy kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe. Prowadzimy terapię pacjentów w różnym wieku. Zapraszamy do kontaktu.