Blog

Fizjoterapia w ciąży

Fizjoterapia kobiet w ciąży to kwestia na tyle istotna, że stała się samodzielną dziedziną rehabilitacji. Jej celem jest monitorowanie stanu zdrowia kobiety w ciąży i zapobieganie wszystkim potencjalnym problemom, które mogą się wtedy pojawić. Ciąża jest uważana przez większość kobiet za niezwykle ważne życiowe doświadczenie. Oprócz radości ze spodziewanego przyjścia na świat dziecka pojawiają się jednak tutaj również różnego rodzaju problemy ze zdrowiem. Doświadczają tego również mieszkanki Warszawy.

Okres ciąży dzieli się na 3 etapy. Pierwszy trymestr trwa do 12 tygodnia ciąży, następują wtedy największe zmiany w kobiecym organizmie. Objawia się to m.in. poprzez częste zmiany nastroju. Drugi trymestr trwa do 24 tygodnia ciąży. Można go nazwać okresem stabilizacji. Trzeci trymestr rozpoczyna się w 25 tygodniu ciąży i trwa aż do porodu. Fizjoterapeuta zaleca kobiecie w ciąży ćwiczenia na podstawie tego, w którym z trymestrów aktualnie się ona znajduje. Ogólnie można powiedzieć, że wskazana jest w tym czasie aktywność fizyczna, a jej intensywność zależy właśnie od danego trymestru. Ćwiczenia wykonywane przez mamę sprawiają, że dziecko jest bardziej dotlenione. Dzięki aktywności fizycznej znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań, kiedy nastąpi poród. Udowodniono również, że wykonywanie ćwiczeń powoduje wyraźne zmniejszenie się natężenia odczuwanego stresu. Ważne jest to, aby znaleźć doświadczonego fizjoterapeutę, który dobierze odpowiednie zestawy ćwiczeń na każdy z trymestrów ciąży.

Jesteś mieszkanką Warszawy lub bliskich okolic tego miasta? Jesteś w ciąży i w związku z tym interesuje Cię możliwość konsultacji z fizjoterapeutą specjalizującym się w niesieniu pomocy kobietom spodziewającym się dziecka? Przychodnia FizjoPunkt to miejsce, do którego powinnaś się zgłosić. Specjalista, pod którego opiekę trafisz, sporządzi specjalnie dla Ciebie plan ćwiczeń, które będziesz wykonywać w czasie trwania ciąży. Masz dodatkowe pytania? Odwiedź zakładkę Kontakt na naszej stronie internetowej. Znajdziesz tam zarówno formularz kontaktowy, jak i numer telefonu oraz adres mailowy. Decyzję o podjęciu współpracy z fizjoterapeutą za pośrednictwem przychodni FizjoPunkt z pewnością ocenisz z czasem jako znakomitą.