Blog

Fizjoterapia skolioza

Adres

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach: 7–19 do
przychodni FIZJOPUNKT

Ostrobramska 101, Warszawa

Telefon

Jeśli masz pytania lub chcesz umówić się na wizytę zadzwoń pod numer telefonu:

665 030 702

22 465 66 63

Email

Możesz też wysłać nam wiadomość email, na pewno skontaktujemy się z Tobą:

rejestracja@fizjopunkt.pl

Skolioza to inaczej skrzywienie kręgosłupa. Nie wolno jej bagatelizować, gdyż jest to poważna choroba, która poza kręgosłupem dziecka dotyka całego organizmu. Powoduje wiele szkodliwych zmian między innymi w klatce piersiowej, miednicy, ustawieniu głowy, czy też kończynach dolnych. Do skoliozy może dojść w wyniku braku ruchu i niewłaściwego sposobu siedzenia. Należy mieć na uwadze to, że dziecko ze skoliozy samo nie wyrośnie i jest konieczne jak najszybsze podjęcie leczenia. Nieleczona skolioza może doprowadzić do wielu groźnych powikłań w przyszłości, a nawet skutkować operacją. Przy bocznym skrzywieniu kręgosłupa linia kręgosłupa traci swoją lekko wygiętą strukturę i przypomina literę S. Skolioza bardzo często (w większości przypadków) dotyczy dzieci, ale zdarza się, że chorują na nią również dorośli. Może pojawić się nawet po 40. roku. Wówczas niezwłocznie należy udać się do fizjoterapeuty i zacząć profesjonalną fizjoterapię, która jest skuteczną metodą leczenia skoliozy. Podstawą rehabilitacji i fizjoterapii jest kinezyterapia, a więc leczenie za pomocą ruchu i odpowiednio dobrane ćwiczenia korekcyjne. Wówczas ruch staje się głównym środkiem leczniczym, który ma znaczący wpływ na cały organizm. Najważniejsze w kinezyterapii jest maksymalne wyeliminowanie niesprawności fizycznej.

Dzięki przeprowadzanym przez fizjoterapeutę ćwiczeniom można znacznie uelastycznić i wzmocnić mięśnie. Skuteczna fizjoterapia skoliozy umożliwia zachowanie mobilności kręgów. Fizjoterapeuta powinien dobrać zestaw ćwiczeń indywidualnie i dostosować je do konkretnego przypadku, a więc wieku pacjenta, rodzaju i stopnia zaawansowania skoliozy, płci, ogólnej wydolności i kondycji organizmu, a także masy ciała. Ważne jest to, by pacjent wszystkie ćwiczenia wykonywał w prawidłowy sposób.

W innym wypadku może dojść do pogorszenia się stanu zdrowia, a nawet do niebezpiecznych powikłań. Interesuje Cię fizjoterapia skoliozy w Warszawie? Koniecznie sprawdź Fizjo Punkt! Przeprowadzamy diagnostykę i leczymy narządy ruchu u dzieci i dorosłych, w tym skoliozę. W zależności od konkretnego przypadku dobieramy różne rodzaje ćwiczeń, w tym te, które wzmacniają prostownik grzbietu oraz ćwiczenia asymetryczne, które bazują na wyginaniu kręgosłupa w przeciwną do skrzywienia stronę.

Zapraszamy do kontaktu. Masz pytania? Chętnie na wszystkie odpowiemy.